8. Hodnota správneho myslenia

Kapitola 8 – z knihy Systém univerzálneho kľúča

plamen

 • Čo je predstavivosť? Je to forma konštruktívneho myslenia. Svetlo, ktorým prenikáme do nových svetov myslenia a skúseností. Mocný nástroj čo každému vynálezcovi alebo objaviteľovi urovnal cestu od vnuknutia po skúsenosť.
 • Čo je výsledok predstavivosti? Kultivácia obrazotvornosti vedie k vývoju ideálu, z ktorého bude vytvorená budúcnosť.
 • Ako môžeme predstavivosť kultivovať? Cvičením. Musí byť pestovaná.
 • Aký je rozdiel medzi denným snívaním a predstavivosťou? Denné snívanie je forma duševného rozptýlenia, obrazotvornosť je forma konštruktívneho myslenia, ktorej musia predchádzať konštruktívne činy.

 • Čo sú chyby? Výsledok neznalosti, ignorancie.
 • Čo sú vedomosti? Výsledok ľudského myslenia.
 • Čo je sila, na ktorej stavajú úspešný ľudia? Vedomie je sila, ktorá dostáva veci do pohybu a pomocou ktorej si zaistia ľudí a okolnosti pre dosiahnutie daného cieľa.
 • Čím je predurčený výsledok? Neoblomné držanie ideálu v mysli priťahuje okolnosti potrebné pre jeho realizáciu.
 • Čo je výsledkom bystrého analytického pozorovania? Vývoj predstavivosti, uznania, vnímania a múdrosti.
 • Tieto schopnosti vedú k hojnosti a harmónii.

Cvičenie

Zaujimi tvoju obvyklú meditačnú pozíciu. Prestav si vojnovú loď, sleduj toto neúprosné monštrum ako pláve na hladine; vyzerá byť bez života; všetko je tiché; vieš, že väčšia časť lode je pod hladinou; mimo zorného poľa. Vieš, že tá loď je taká veľká a ťažká ako 20-poschodový panelák. Vieš že sa tam nachádzajú stovky mužov, všetci pripravení ihneď za dať do ich dohodnutej úlohy. Vieš, že každý oddiel sa skladá z trénovaných, schopných, vycvičených špecialistov ktorí sa vedia dobre starať o tento velikánsky stroj. Vieš, že napriek ľahostajnému výzoru má táto loď všade oči čo vidia na kilometre okolo seba. Všetky tieto detaily a ešte viacej si vieš veľmi ľahko uvedomiť. Ale ako sa tá loď dostala tam kde je? Ako vlastne vznikla? Toto všetko sa dozvieš keď budeš pozorným pozorovateľom.

Sleduj veľké oceľové platne v zlievárni; sleduj tisícky mužov ako ich produkujú; choď ešte ďalej a sleduj rudu ako prichádza z hory; sleduj ako ju nakladajú na vlečný čln a do náklaďáku; ako ju tavia a starostlivo opracúvajú. Choď ešte ďalej a sleduj architekta a inžinierov ako plánovali tú loď; nechaj tvoje myšlienky putovať ďalej a zisti prečo tú loď plánovali; teraz si tak ďaleko, že rozpoznáš, že tá loď je teraz nemateriálna – neexistuje. Je to zatiaľ len myšlienka v architektovej hlave; ale odkiaľ dostal ten architekt zákazku plánovať loď? Možno od ministra obrany; ale možno bola tá loď už dávno plánovaná, ešte pred tým než niekto myslel na vojnu a asi musel aj kongres schváliť zákon, a taktiež museli byť uvolnené peniaze na stavbu. Koho reprezentujú tí poslanci? Reprezentujú mňa a teba, tak že náš pochod myšlienok začína pri vojnovej lodi a u nás končí. V poslednej analýze prijdeme na to, že naše myslenie je zodpovedné za veci, na ktoré často ani nemyslíme. Malou úvahou sa dostaneme k najdôležitejšej skutočnosti vôbec, ktorá znie: keby niekto neobjavil zákon, ktorým sa táto obrovská masa ocele a železa vôbec môže držať nad hladinou, namiesto hneď klesnúť na dno, tak by tá vojnová loď nemohla vzniknúť.

Prijdeš na to, že cvičnia tohto druhu sú nezaplatitelné. Keď je myšlienka trénovaná na to, dostať sa pod povrch, prejavuje sa nám všetko ostatné ináč.  Nevýznamné sa stane významným, nezaujímave zaujímavým, veci, o ktorých by sme mysleli že nie sú závažné, spoznáme ako veci jedninečne a naozajstne rozhodujúce zo všetkých.

9. Kapitola – Skutok – kvet myslenia

2 thoughts on “8. Hodnota správneho myslenia

  • Tina píše:

   Haanel pisal tu knihu okolo roku 1900, podla mna to bola vtedy na najväcsia technicka vymozenost. Mozem len dedukovat, ale myslim ze chcel, aby sme si z niecoho najkoplexnejsieho co pozname uvedomili ze aj to sa rodi v nasich myslienkach. Mozes si to predstavit aj s lietadlom, alebo nejakym robotom 😉

   Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s