Čakry v skratke a cvičenia k nim

V knihe Heilende Energie od Jima Gilkesona som našla pár pekných cvičení na aktiváciu a liečenie čakier.

Najprv napíšem základné fakty o čakrách, ako sú v jeho knihe:

Čakra: koreňová
Farba: červená
Symbol: 
Zvuk: “AAH”
Element: zem
Zmyslový orgán: čuch
Emocionálna polarita: úspech/neúspech

Čakra: sakrálna
Symbol:
Farba: oranžová
Zvuk: “AaH”
Element: voda
Zmyslový orgán: chuť
Emocionálna polarita: vnútorný pokoj / hnev

Čakra: solar plexus (pupočná)
Symbol:
Farba: žltá
Zvuk: “AY”
Element: oheň
Zmyslový orgán: zrak
Emocionálna polarita: láska / strach

Čakra: srdečná
Symbol:
Farba: zelená
Zvuk: “EE”
Element: vzduch
Zmyslový orgán: hmat
Emocionálna polarita: radosť / zármutok

Čakra: hrdelná
Symbol:
Farba: modrá
Zvuk: “OH”
Element: éter
Zmyslový orgán: sluch
Emocionálna polarita: pustiť / potláčanie

Čakra: tretie oko (čelová)
Symbol:
Farba: indigo
Zvuk: “OO”
Element: –
Zmyslový orgán: –
Emocionálna polarita: ľahkosť / ťažoba

Čakra: korunná
Symbol:
Farba: fialová
Zvuk: –
Element: –
Zmyslový orgán: –
Emocionálna polarita: –

Detailný popis čakier nájdete tu.

Návod na spojenie sa s čakrami (platí pre každý bod v cvičeniach): Uveď pozornosť k danej čakre vo fyzickom tele, precíť ten bod. Potom nechaj tvoju pozornosť vznášať sa, bez toho aby si sa sústredil na dané miesto alebo ho upevňoval. Týmto spôsobom má tvoja pozornosť najlepšiu šancu, aby bola vcucnutá do energetického vírenia danej čakry. Nechaj prejsť približne minútu, aby sa mohol nadviazať kontakt a zostaň v ňom.

Cvičenie 1 – základné cvičenie s čakrami

Časť 1 – pohyb hore a dole; doba ca. 15 min = približne 1 minúta pre každú čakru
Pohyb smerom hore:
1. koreňová č.
2. sakrálna č.
3. solar plexus č.
4. srdečná č.
5. hrdelná č.
6. tretie oko
7. korunná č.

Pohyb smerom dole:
1. korunná č.
2. tretie oko
3. hrdelná č.
4. srdečná č.
5. solar plexus č.
6. sakrálna č.
7. koreňová č.

Zapíš si odpovede na tieto otázky:
1. Ku ktorej čakre si nadviazal rýchlo kontakt, s ktorou si bol hned spojený?
2. Ku ktorej čakre sa ti dalo len ťažko spojiť, ku ktorej si bol spojený len slabo alebo vôbec?
3. Vyvolal kontakt s niektorou čakrou v tebe fyzický pocit, vnútorné obrazy, alebo emocionálne reakcie?
4. Mal si v kontakte s niektorou z čakier pocit vystúpenia z tela?
5. Ťahali ťa niektoré čakry do vnútra tela?
6. Aké rozdiely si zaznamenal pri pohybe smerom hore a dole?

Časť 2 – liečenie čakier
Vyber si z predošlej analýzy 2 čakry: jednu slabú a jednu silnú. Spájaj sa s nimi v tomto poradí.
1. silná č.
2. slabá č.
3. silná č.
4. slabá č.
5. striedaj naďalej medzi nimi
6. krátka meditácia (5-10 min.) – zostaň v pokoji, udržiavaj v pozornosti obe čakry, nechaj prijsť všetko čo sa chce dostať na povrch.
7. koniec cvičenia, precitni

Zapíš si odpovede na tieto otázky:
1. Čo sa dialo, keď si týmto spôsobom interagoval s čakrami?
2. Mal si v tých čakrách na konci iný pocit?
3. Pri pohybe medzi nimi, dalo sa ti ľahšie spojiť so slabou čakrou, mal si pocit, že ožila?
4. Zmenila sa nejak silná čakra? Zdá sa ti napríklad, že si s ňou ešte lepšie, hlbšie v kontakte?
5. Čo sa dostalo na povrch počas meditácie?

Cvičenie 2 – liečenie čakier jednotlivo

1. Nadviazanie kontaktu s danou čakrou
2. Vlož do čakry elementy, ktoré ju pozitívne ovplyvňujú (farba, zvuk, symbol)
3. Vlož do čakry jeden z protikladných elementov (z popisu čakier).
4. Krátka meditácia – nechaj prijsť všetko čo sa chce dostať na povrch
5. Koniec cvičenia, precitni

Cvičenie 3 – tri polarity

1. koreňová č.
2. srdečná č.
3. korunná č.
4. indiviuálny bod (nachádza sa nad korunnou čakrou)
5. korunná č.
6. srdečná č.
7. koreňová č.
8. koniec cvičenia

Cvičenie na uzemnenie sa

1. solar plexus č.
2. sakrálna č.
3. koreňová č.
4. nohy a chodidlá (nechaj prechádzať pozornosť po koži na celom obvode nôh, cez chodidlá, až k chodidlovým čakrám zospodu chodidiel)
5. oblúkom po obidvoch stranách tela sa dostaň k solar plexus čakre
6. opakuj viac krát obeh čakier – nôh- chodidiel
7. Zastaň v solárnej čakre, pošli pozornosť priamo smerom dole, cez podlahu, pod ňou sa nachádza “bod zeme”
8. Oblúkom okolo tela sa dostaň k tvojmu osobnému bodu (nad korunnou čakrou)
9. Nechaj prejsť tvoju pozornosť smerom dole až k koreňovej čakre
10. Koniec cvičenia

Cvičenie obehu – zlúčenie horných a dolných čakier

Čakry spájame oblúkom po zovňajšku tela.

Časť 1 – tri čakrové obehy

Obeh vyjadrovania sa: koreňová a hrdelná čakra

1. koreňová č.
2. hrdelná č.
3. koreňová č.
4. zosilnenie ich prepojenia viacnásobným opakovaním
5. ukončenie pri koreňovej čakre

Obeh kontroly: sakrálna čakra a tretie oko
1. sakrálna č.
2. tretie oko
3. upevnenie ich prepojenia viacnásobným opakovaním
4. ukončenie v sakrálnej čakre

Obeh rovnováhy: solar plexus a korunná čakra
1. solar plexus
2. korunná č.
3. upevnenie ich prepojenia viacnásobným opakovaním
4. ukončenie v solar plexus čakre

Časť 2 – spojenie troch čakrových obehov so srdečnou čakrou
1. srdečná č.
2. koreňová č.
3. hrdelná č.
4. sakrálna č.
5. tretie oko
6. solar plexus
7. korunná čakra
8. srdečná č.
9. koniec cvičenia

Advertisement

9 thoughts on “Čakry v skratke a cvičenia k nim

  1. Zaujímavé cvičenia, ale uvedomila som si teraz , že najmenej cítim solar plexus, takže musím sa na ňu lepšie zamerať. V sobotu večer som sa pokúšala vnímať koreňovú čakru. Cítila som ju ako sa pekne točí proti smeru hod. ručičiek, len potom nastala taká istá reakcia ako keď som sa pokúšala o astrál.
    Celé telo sa mi naplo a začalo mi vnútorne vibrovať a potom aj zvonka. A výsledok, nemohla som zaspať, lebo pred spaním by sa nemalo zahrávať s čakrami. 😕

    Páči sa mi

  2. jajka píše:

    Chcela by som sa spýtať, či je chyba zahráwať sa s čakrami, ako píše anitraM, pred spaním..ja si ich totiž wždy aktivizujem a čistím práve vtedy, keď už ležím v posteli a s tým pocitom aj zaspávam. Je to nebezpečné? Nemám na to cez deň čas, praktizujem to každú noc, aj preto, lebo ma to baví.. Mám takmer trojročného syna, o ktorého sa sama starám, preto cez deň to nepripadá w úvahu. Vopred ďakujem za odpoveď. 🙂

    Páči sa mi

    • Podle meho nazoru je to jedno, kdy sve cakry cistis. Ja sama je cistim rano a vecer a nekdy i behem dne. Zalezi na tom, jak se citim a co ve mne citim a zalezi i na tom, s jakym umyslem to delam. Pred spanim je cistim, napr. proto, abych mohla “pustit” uplynuly pracovni den. Rano se snazim usmernit me myslenky pozitivnim smerem a s timto umyslem vstupuji do kontaktu se svymi cakrami – centry me energie. Jsou to jenom priklady, ktere me prave napadly. 🙂

      Páči sa mi

    • Ano, to som chcela aj ja napisat.
      Cistit je jedna vec a aktivacia/vyrovnavanie je druhe. Aj ked niekedy jedno nevylucuje druhe, pretoze pri citeni sa ti moze dana cakra uvolnit a aktivovat. A aktivovat “zanesenu” cakru sa tiez nepodari, alebo len tazko.
      Myslim ale ze to musi kazdy sam na sebe vypozorovat, ako reaguje. Pri niektorych hore uvedenych cviceniach mozu nastat stavy, ktore ti vyhodia nejaku temu, to by bolo dobre zapisat si, porozmyslat o tom, atd., co pred spanim nie je vzdy dane.
      Najlepsie je vyskusat par roznych casovych odsekov podla vlastnych moznoti a podla toho sa zariadit.

      Páči sa mi

  3. jajka píše:

    Ďakujem weľmi pekne za odpowede..ja to robím preto, lebo cez deň sa wo mne hromadí dosť stresu a strácam aj weľa swojej osobnej energie tým, že dosť pomáham druhým ľuďom (psychicky) a malinký mi tiež dáwa dosť zabrať..vždy keď synček zaspí, idem si ľahnúť aj ja, začínam meditáciou, po rôznych úkonoch sa prečisťujem a potom si otváram čakry, rozpráwam sa so svojimi totemovými bytosťami a počúvam, čo mi chcú powedať, nemusím sa na to sústreďowať, lebo našťastie si wždy wšetko do podrobností pamätám a význam toho rozoberám počas následujúcich dní, niekedy aj s kamarátkou. ďalšia wec na čo si niektoré otváram je tá, že prostredníctvom nich, teda hlawne srdečnej čakry posielam liečivú energiu určitým ľuďom ( už zabralo a weľmi sa z toho teším 😉 ) a našej Zemi. Preto problém so zaspáwaním nemám, naopak, pred tým , než som toto wšetko spoznala, som mala spánkowú poruchu, spáwala som asi 3-4 hodiny w noci. Celkowo som bola w strese, tento môj wečerný rituál mi dosť pomáha, tak preto som sa zľakla, ako to bolo myslené, že sa s čakrami nemá pred spaním zahráwať..no teraz už wiem a weľmi pekne wám ešte raz ďakujem. Pekný deň želám! 🙂

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s