Rozprávka k významu prstov

V mojich podkladoch k JSJ som našla menšiu pomoc na zapamätanie si významu prstov. Je to skomolená rozprávka, možno pomôže aj vám ak potrebujete rýchlo vedieť, ktorý prst je najlepšie prúdiť. Ak prúdite s deťmi, môžete ju rozprávať a s nimi rozvíjať, aby sa nenudili 😉

1. Držať palec  (= starosť)

Kráľ si robil starosti o jeho dcéru. Princezná trávila väčšinu času zasnená v kráľovskej záhrade bez toho, aby chcela dospieť.  Kráľ k nej prehovoril: „Dcéra moja, je toľko krásnych vecí na učenie a okrem je čas na voľbu manžela.“ Princezná bola plná starostí, aké nové veci ku nej prichádzajú. Prehodila si široký plášť a odišla do lesa, aby mohla v kľude popremýšlať.

2. Držať ukazovák ( = strach)

Zrazu jej prudko búšilo srdce, zachvátil ju strach z budúcnosti. Sadla si na kmeň a učupnutá sa zabalila do plášťa. Keď po nejakom čase zdvihla zrak, zbadala nádherného jeleňa stáť na čistinke s jeho rodinou a spomenula si na svojho otca. Ale zrazu sa uprel jej zrak na horára, ktorý stál za zvieratami v lese. Od samého strachu že by mohol na ne strielať, zatlieskala a tak zvery vyplašila.

3. Držať prostredník (= zlosť)

Horár ku nej zlostne pribehol a bez toho, aby ju spoznal, jej vynadal za jej hlúposť. Či ona nevie, že horár sa stará o les a jeho zvieratá, nie len na ne striela.

4. Držať prsteník (= smútok)

Princezná sa hanbila a bola smutná, že bola taká neznalá, a znova premýšlala o svojom otcovi. Schovaná pod plášťom sa vrátila znova do zámku, kde sa pripravovala veľká oslava.

5. Držať malíček  (= snaha, pretvárka)

Princezná bola oblečená do nádherných šiat. Ako chcela vojsť do slávnostnej sály popri strážach, na pár sekúnd stuhla. Tak isto sa viedlo aj stáži, lebo to bol horár, ktorého princezná spoznala. Očí oboch sa stretli, oheň v ich srdciach vzplanul, ale obja to nesmeli dať najavo.  Obaja sa držali ich úlohy, ale ich oči sa tu i tam stretli.

 Ak chcete vedieť, či sa z nich stal pár, musíte ešte dlho „prúdiť“!

5 thoughts on “Rozprávka k významu prstov

 1. Karel píše:

  Ahoj Tino, prosím tě toto: Smerom k hrdelnej ide lunárna pravou stranou a solárna pravou stranou…. nemá být solární levou stranou…?
  Díky.

  Je to dobrá rozprávka….na ty prsty…

  Karel

  Páči sa mi

 2. Spätné upozornenie: Jin Shin Jyutsu | Tina Topi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s