Sebaúcta

Pri prepisovaní mojích poznámok z jedného kurzu som si povedala, že tie o sebaúcte preložím a dám ich sem. Sú skôr odrážkovo napísané, ale hádam sa niekomu akurát táto téma hodí.

Aj sebaúcta je energetická forma v tele.

Začína sa vytvárať v kojeneckom veku, podľa toho ako sa správajú rodičia k dieťaťu. Ak sa nechá dieťaťu voľnosť pre rozvíjanie a žitie jeho potenciálu, dieťa spozná aj svoju veľkú hodnotu.

Pracovať na sebaúcte môžeme dvomi technikami – z vonku a z vnútra. Zvnoku znamená, že si človek zdvíha sebaúctu cez prácu, pokorného partnera, výkon atď., ženy väčšinou súdia, muži idú cez sexualitu. Napríklad perfekcionicti majú často malú sebaúctu.

Druhá technika je, sebaúctu nájsť v sebe. Môžeme si spísať alebo rozmyslieť, čo robíme dobre, čo vôbec robíme celú dobu, celý deň – a vyjde nám zoznam veľa výkonov, ktoré stíhame popri našom povolaní. Týmto môže každý o sebe povedať, že je vlastne dobrý.

Potom si môžme pozrieť, kde vlastne sedí naša sebaúcta a ako na tom je.

Na to nám poslúži meditácia:

 • Dostaň sa do tvojho stredu, precíť solar plexus, jeho energiu – z neho pošli jeden lúč energie do zeme a zakotvi sa, druhý lúč pošli k tvojmu Vyššiemu Ja a precíť ako sa energie zo zeme a z VJ vlievajú do tvojho tela, napĺňajú ho nádhernou energiou.
 • Predstav si ako sa zmenšuješ a ako malý človiečik sa nachádzaš v tvojej hrdlovej čakre. Popros, aby k tebe priplávala loďka, ktorá ťa zavezie k tvojej sebeúcte.
 • Ako ju vidíš? Ako človiečika? Ako farbu? Ako geometrický útvar? Kde sa nachádza?
 • Privítaj ju, obíjmi a môžeš začať s ňou pracovať. Možné otázky: „Kde môžem čo posilniť?“, „Čo potrebuješ aby som ťa stabilizoval?“, „Čo potrebujem, aby som ti mohol pomôcť?
 • Ak sa ti nejaká rada nezdá, spýtaj sa, čo môžeš urobiť pre to, aby si radu tvojej sebaúcty mohol prijať.
 • Keď sa ti to zdá vhodné, ukonči meditáciu – rozlúč sa, nechaj sa loďkou zaviesť do hrdelnej čakry, zväčši sa, stiahni lúče do solar plexu a precitni tu a teraz.

Pri práci so sebaúctou ju vždy obijími. Meditácia sa odporúča robiť najviac každé 2-3 týždne, nie častejšie. NIKDY nechoď cez hranice bolesti. Bolesti zo situácii si už raz prežil, nemusíš ich prežívať ešte raz. Situácie rovnakého typu nemusíš prepracovávať každú po jednej, ale JEDNU za VŠETKY.

Môžeš si zvyknúť pred ťažkými životnými situáciami objať tvoju sebaúctu.

Úspešní sme, ak sa nám podarí stabilizovať našu sebaúctu na ca. 40%. Ostatok závisí na našom dennom rozpoložení, hormonálnych výkyvoch, atď. a potrebujeme ho na naplnenie nášho životného plánu.

Pri problémoch so sebaúctou sa rýchlo stáva, že priťahujeme to negatívne. Nedeprimujme sa, pretože to ničí našu sebaúctu.

 • Povedz ku sebe ÁNO.
 • Afirmácia: Uznávam, kto som. Uznávam, čo viem. Uznávam, čo vykonávam.
 • Prijmi a miluj svoje telo. Cvičenie: postav sa nahý pred zrkadlo a povedz: Milujem sa! Som nádherný! Mám nádherné oči!…
 • Pomaly sa nauč akceptovať sa.
 • Buď kreatívny (tancuj, spievaj, maľuj…)
 • Používaj afirmácie začínajúce sa na „JA …“ a tieto prenes z hlavy do srdca. Môžeš použiť pomocný kameň (citrín) na uloženie afirmácii do neho.
 • NIKOHO nestavaj na piedestál. Stavanie na piedestál zapríčiňuje závislosť, blokuješ sa a obmedzuješ tvoju sebaúctu, nemáš voľný vývoj. Vyvaruj sa konkurenčnému mysleniu.

Pri kontakte s luďmi, ktorí v nás vyvolávajú strach sa môžme postarať o prevrátenie energie. „Veľkí“ ludia cítia strach „malého človiečika“, tým môžu manipulovať. Vizualizáciou môžeme energie prehodiť a človek sám vyžaruje silu (napríklad predstaviť si nadriadeného ako žabu, a pod.).

Sebaúcta a sebaláska sú silno prepojené.

Sebaúcta u detí: ako rodič spoznaj čo akurát nesedí, čo ešte chýba, ale dieťa musí pochopiť, že je dobré. Strach z (ďalšieho) zlyhania musí byť prekonaný opätovnou konfrontáciou so situáciou. 

Reklamy

2 thoughts on “Sebaúcta

 1. Nina píše:

  Ako na zavolanie, ďakujem 🙂 V poslednom čase veľa kreslím, len som nevedela, že tým sa posiluje aj sebaúcta, i keď sa po kreslení pochválim 😀

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s