Prvý jazyk lásky: Slová uistenia

Pokračovanie z knihy “Päť jazykov lásky” od G. Chapmana. (úvod tu)

Do tejto kategórie patria všetky slovné vyjadrenia lásky: komplimenty, povzbudenie, uistenie, láskavé slová, pokorné slová. Najviac zrozumiteľné sú v jednoduchých a priamych vyjadreniach, týkajúcich sa sa všetkých oblastí života.

Nejedná sa tu o prázdne lichôtky pre manipuláciu partnera, ide o prejav skutočnej lásky. Ak viete o tom, že váš partner prijíma najlepšie slová lásky, prečo by ste mu ich nemali dať? Nebojte sa povedať mu ako dobre vyzerá, ako si vážite čo pre vás spravil, ako dobre navaril.

Podporte ho v jeho talentoch. Nie v tom, čo si myslíte, že je pre neho najlepšie. Spoznajte aké veci robí rád, čo by rád skúsil a zatiaľ si netrúfol, alebo čo by chcel najbližšie dosiahnuť. K tomuto mu môžete dať vašu podporu, povzbudiť ho. Predtým sa ale uistite, či váš partner naozaj chce niečo dosiahnuť, aby vaše slová neboli brané ako odsudzovanie, alebo ako nátlak na partnera (Tu som dostala riadnu lekciu. Mne stačí spomenúť niečo a ja do toho hneď môjho partnerva rvem :/ – sorryyy, moje milovanéeee, už nebudem!).

„Povzbudzovanie vyžaduje schopnosť vcítenia a pozeranie na svet z perspektívy vášho partnera. Najskôr musíme pochopiť, čo je podstatné pre neho.“

Slovami povzbudenia ukážeme partnerovi že v neho a jeho schopnostiam veríme, dôverujeme mu a oceňujeme to, čo chce robiť. Ak máte problém násť slová podpory, lebo ste už zvyknutí hlavne kritizovať a odsudzovať, alebo skôr vôbec neradi vyjadrujete slovne svoje pocity, skúste si naprv spisovať slovné frázy, ktoré počas dňa zachytíte. Nebojte sa a naberte odvahu správať sa inak k svojmu partnerovi, ak je jeho primárny jazyk práve tento, ocení to a vaša snaha sa vám mnoho krát vráti. Zároveň dávajte pozor, s akou emóciou vyslovujete vaše myšlienky. Ak niečo vyslovíte ironicky, skôr partnera zraníte, ako keď mu s láskou a porozumením poviete tú istú vetu.

Nebojte sa ospravedlniť sa, ak spravíte chybu. Môžeme požiadať o odpustenie (zároveň odpustiť aj sami sebe) a pokúsiť sa zmierniť zranenie u partnera a u seba. Takto môžeme znovanastoliť partnerský dôverný vzťah.

„Pokiaľ má medzi nami vzniknúť dôverný vzťah, potrebujeme poznať naše vzájomné túžby a priania. Ak túžime po láske, potrebujeme poznať túžby a priania nášho partnera. “

Spôsob, akým vyjadrujeme naše priania je nesmierne dôležitý. Je iné, ak ich vyjadríme príkazom a ako keď ich vyjadríme ako prosbu. Dávame nášmu partnerovi na výber. Prosbami nášmu partnerovi dávame zároveň najavo, čo pre nás môže urobiť, s čím na môže urobiť radosť. Buď našej prosbe vyhovie, alebo nie. V knihe je krásny príklad rozdielu medzi prosbou a dominanciou – tá istá správa podaná dvoma spôsobmi:

  1. „Myslíš, že by si mohol tentno víkend vyčistiť odkvapy?“
  2. „Ak tie odkvapy nebudú čoskoro vyčistené, zachvílu odpadnú. Už v nich rastú aj stromy!“

Ak si k tomu ešte predstavíme príslušný tón, druhá veta môže vyznieť bud srandovne, alebo až veľmi kriticky a naštvane.

Slová uistenia môžeme aj napísať ako správu (výhoda že ju môže znova čítať), vychváliť partnera v spoločnosti alebo pred rodinou.

Slová uistenia nemusíme používať – je to naša voľba. Používame ich lebo sme sa rozhodli pre lásku a pretože vieme, že nimi nášmu partnerovi urobíme radosť.

Pokračovanie tu.

One thought on “Prvý jazyk lásky: Slová uistenia

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s