Tretí jazyk lásky: Prijímanie darov

Darčeky sú vizuálnymi symbolmi lásky a pre niekoho sú ešte zreteľnejším vyjadrením ako čokoľvek iného. Symboly ako obrúčka, snubný prsteň alebo iné sú pre ľudí s primárnym jazykom prijímania darov ďaleko dôležitejšie a budú im dávať väčší význam, ako ostatní. A sú na ne aj patrične hrdí a nosia alebo vystavujú ich s najväčšou radosťou.

„Ak je primárnym jazykom vášho partnera prijímanie darov, môžete sa stať jeho skutočným znalcom. Je to totiž jeden z najjednoduchších jazykov k učeniu.“

Pritom nejde o to, dávať drahé dary. Ide o symbol darčeku z lásky, či už je vami vyrobený alebo kúpený. Ak máte problém s kupovaním darčekov (v zmysle „sám si nič nekúpim a jemu mám?“), prehodnodte, čo si kupujete ich šporením. Investujete do vášho pocitu istoty a bezpečia. (Pre mňa veľké poznanie, predtým som si vôbec neuvedomila, čo ja vlastne tým šetrením dokazujem – tam máš – pocit istoty! Sedí jak r_t na šerbel.) Ak budete kupovať darčeky vášmu partnerovi, investujete do svojho partnerstva a napĺňate citovú nádrž lásky vášho partnera. Obe investície sa oplatia.

(Môj bývalý ma často obdarovával. Veľa krát to boli plyšové kraviny, alebo také hracie pohľadnice so zaľúbenými pesničkami, ktoré som ešte aj vystavené musela mať. Mna skoro porazilo čo za chytače prachu to vláči domov, on sa z nich veľmi tešil. Teraz už viem prečo. Je jasné, že mojou primárnou rečou toto veru nie je. 😉 )

„Vaša fyzická prítomnosť v čase krízy je najväčším darom, aký môžete dať partnerovi, ak je jeho primárny jazyk prijímanie darov.“

Nebojte sa povedať partnerovi, aké dôležité je pre vás jeho prítomnosť v ťažkých situáciach. Ak ste na „druhej strane“ a váš partner vás požiada, aby ste s ním vydržali niekde, kde vás potrebuje, berte to vážne. Pre neho to znamená veľmi veľa, a aj keď si vy myslíte, že „veď tam len tak sedím/stojím/schnem“, váš partner to vníma inak – ako prejav vašej lásky a podpory. Vie, že nie je pre vás v tom momente nič dôležitejšie, ako milovať ho – byť pri ňom.

Dary nemusíte dávať každý deň, alebo každý týždeň. Ak máte ťažkosti s výberom darčekov, spomeňte si, z akých darov sa váš partner v minulosti najviac tešil. Toto by vám aspoň na začiatku malo pomôcť, neskôr si už všimnete jeho reakciu na vaše pokusy a podľa nej sa môžete orientovať.

Pokračovanie tu.

3 thoughts on “Tretí jazyk lásky: Prijímanie darov

  1. mohlo by do tohoto patrit aj jedlo?akoze navarit mu…to mi kedysi celkom fungovalo, len akoby to po case stratilo tu hodnotu, uz to nema ten efekt vynimocnosti, kedze varim skoro furt :/ No ale aj tak tuto celkom citim potencial, ja rada davam darceky, len budem musiet vymysliet nieco co sa pre chlapa hodi, aby to neboli plysaky a pracholapace.

    Páči sa mi

    • Mno skuus. To jedlo patri podla mna do dalsieho jazyka, a to “skutky sluzby” – ze pre neho nieco spravis. A este.. ide o to, aby ON mal pocit vynimocnosti a potvrdenia lasky ked mu nieco darujes. A kedze vsetko so vsetkym suvisi, tak ak zistis jeho primarny jazyk a budes tym k nemu hovorit, ostatne su kvazi ceresnicka, ale nedavaju mu tolko, kolko ten prvy.

      Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s