Štvrtý jazyk lásky: Skutky služby

Pri tomto jazyku ide o prejav lásky skutkami, službami. Oprať, ožehliť, umyť auto, ísť nakúpiť, pokosiť trávnik a ešte skutky od výmyslu sveta, ktoré urobíte s radosťou a pre radosť partnera. Dôraz kladiem na S RADOSŤOU.  Ak je tento jazyk primárnym Vášho partnera, bude vaše služby považovať za ten najlepší dôkaz vašej lásky a jeho citová nádrž bude stále naplnená.

Vaše skutky vyžadujú, aby ste sa zorganizovali, boli pozorní a vynaložili na ne určitú energiu. Váš partner si to bude ovšem vážiť len vtedy, ak sa to zaobíde bez frflania a namosúreného ksichtu. Majte na pamäti, že je to pre neho ten najlepší dôkaz lásky a tak investujete energiu do vášho partnerstva a robíte vášho partnera šťastného. Okrem toho sú pri tom učite aj roboty, ktoré vám spríjemnia domácnosť. (Zase jedna osobná skúsenosť – veeeľmi som sa čudovala, a bola priam namosúrená, že keď odo mňa partner niečo vyžadoval, spravila som to, len pre neho – ale dala do toho toľko nechuti, že on sám bol znechutený. Znechutila som kvázi všetko. Mňa, jeho a náš vzťah. A ešte bohvie aká znechutená energia zostala vo výsledku tej práce. No fuj tajfl. Keďže sme takto znechutene nechceli byť, tak sme si to pekne prebrali a prediskutovali a teraz sa to už hádam (dúfam) nestáva.)

Ak sa cítite milovaní keď pre vás váš partner niečo doma alebo inde urobí alebo vybaví, poproste ho o to. Bez toho, aby ste to od neho žiadali. Prosbou mu dáte najavo, čo by vás potešilo a on má možnosť sa rozhodnúť, či vás chce potešiť. Žiadosťou na neho tlačíte, stávate sa diktátorom alebo mentorom, rodičom.

„Prosby sú návodom, ktorý ukazuje, ako milovať, zatiaľ čo požiadavky sú pre lásku bariérou.“

Ak ste počas chodenia spolu alebo vašich prvých mesiacoch partnerovi pomáhali vo všetkom čo sa dalo a potom sa to „nejak“ vytratilo, je možné, že vtedy sa vami cítil milovaný a teraz už nie, lebo sa už nesprávate podľa neho zamilovane (t.j. nepomáhate mu).

Môže sa ale stať, že podľa vás mu pomáhate dostatočne a aj keď je toto jeho primárny jazyk lásky, nerozumie vám. Prečo? Možno má iný dialekt. Možno sú pre Vášho partnera iné skutky dôležitejšie ako pre vás. Najlepšie je, porozprávať sa o tom, spísať si pre nás dôležité veci a ukázať ich partnerovi. V štýle – budem sa cítiť oveľa viac milovaná/ý, keď sa ty budeš starať o vyhadzovanie smetí. Podotýkam, zase nechávame partnerovi jeho slobodnú vôľu. Vie o tom, kedy sa cítite milovaná/ý a je na ňom, ako s touto informáciou bude zaobchádzať.

Nekritizujte, radšej poproste a vysvetlite prečo vám na niečom tak záleží. A tu prichádza malý trik. Ak vás váš partner často kritizuje, všimnite si v čom – dáva vám totiž kľúč k jeho šťastiu. Väčšinou kritizuje veci, na ktorých mu záleží. Kľudne mu povedzte, že máte pocit, že tá vec je pre neho dôležitá a že by ste radi vedeli prečo presne. Vysvetlenia dávajú priestor pre diskusiu a vzájomné ujasnenie si vecí, možno sa kritika takto premení na prosbu.

Keď sa budete zaoberať skutkami služby, je možné, že budete musieť prehodnotiť vaše predstavy o klasickej rodine a rolách v nej a o klasických mužských a ženských prácach. Možno sa „budete musiet“ – vy budete samozrejme chcieť – naučíť novým veciam, vylepšiť si zručnosť, atď.

Uvedomte si, že aj keď vás niektoré veci stoja námahu, robíte ich pre vaše partnerstvo, pre vášho partnera, pre vás.

Pokracovanie tu.

One thought on “Štvrtý jazyk lásky: Skutky služby

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s