Určenie vášho primárneho jazyka lásky

V minulých článkoch sme si rozobrali každý z piatich jazykov lásky (úvod, 1, 2, 3, 4, 5). Je možné, že už počas ich čítania ste si uvedomili, ktorý jazyk je váš primárny a ktorý vášho partnera. Ak nie, poďme sa na to pozrieť.

Ak vás otázky typu: Ktorým jazykom hovorím? Čo ma najviac oslovuje? Na čo najlepšie reagujem? nedostali k odpovedi, skúste sa pozrieť na druhú stranu. Čo najviac na partnerovi kritizujete? Čo od neho najviac vyžadujete? Kedy sa cítite najviac zranení? Ak partner používa práve pri kritike váš jazyk lásky, tak vás to bude najviac bolieť.

Takto sa môžete pokúsiť určiť aj primárny jazyk vášho partnera. Je možné, že od vás vyžaduje práve veci, ktoré ho uisťujú vo vašej láske (a vy to možno beriete ako sekírovanie). Alebo vám vyjadruje lásku práve jeho primárnym jazykom. Treba si to s partnerom ale ujasniť, lebo je možné, že sa správa podľa rodičovského vzoru (napríklad prebral od otca, že treba robiť žene vždy komplimenty) – a pritom to nie je ho primárny jazyk lásky.

G. Chapmann v knihe odporúča tri spôsoby, ako si určiť svoj primárny jazyk lásky:
1. Čo robí alebo naopak nerobí váš partner, že vás to zraňuje? Opakom toho, čo vás najviac zraňuje, bude pravdepodobne váš jazyk lásky.
2. Čo ste najviac vyžadovali od svojho partnera? To, čo ste od neho najviac chceli, je pravdepodobne to, čo vo vás najviac vzbudzuje pocit, že vás miluje.
3. Akými spôsobmi prejavujete partnerovi lásku vy? Môže to byť vodítkom k tomu, čo by ste sami radi prijímali ako prejav jeho/jej lásky.

Spíšte si to a snažte sa určiť vám najdôležitejší jazyk. Ak máte dva, tak to bude mať váš partner ešte ľahšie, má viac možností na výber. Tie ostatné jazyky si zoraďte podľa dôležitosti.

Dva typy ľudí budú mať potiaže určiť svoj jazyk lásky: tí, s plnou citovou nádržou, keď im partner vyjadruje svoju lásku veľa spôsobmi a nevedia určiť, ktorý je pre nich ten najpodstatnejší. A potom tí, ktorý majú už dlho ich nádrž lásky prázdnu a nepamätajú si, čo v nich vyvoláva pocit byť milovanými. Skúste si spomenúť na to, ako ste boli zamilovaní a na to, čo sa vám na vašom partnerovi najviac páčilo. Alebo sa preneste do budúcnosti a predstavte si, aký by mal byť váš budúci partner.

Keď to máte pekne spísané na papieri, vedľa seba váš primárny jazyk a podľa dôležitosti tie ďalšie a tak isto vášho partnera, preberte si to spolu a pozhovárajte sa o tom. Čo si vy myslíte že je jeho jazyk a ako ho určil váš partner. Keď ich už navzájom poznáte, skúste si zahrať hru „kontrola citovej nádrže“, a to tri krát v týždni po dobu troch týždňov: Spýtajte sa navzájom, v akom stave sa nachádza partnerova citová nádrž, od nuly (prázdna) po 10 (plná). A potom sa vzájomne spýtajte, čo môžete pre jej naplnenie urobiť.

Po troch týždňoch ste si už možno na túto hru zvykli a spoznali sa. Alebo sa vám to nezdá, čo váš partner od vás „vyžaduje“ ako dôkaz lásky. Uvedomte si, že láska je voľba. Vy rozhodujete o tom, či chcete s vašim partnerom žiť a ako s ním chcete žiť. Ak ste sa rozhodli pre život v láske a v harmónii, tak sa pustite s radosťou do napĺňania jeho citovej nádrže.

„Každý deň sa znovu a znovu musím rozhodovať, či chcem manželkinej túžbe po láske vyjsť v ústrety. Ak poznám jej primárny jazyk lásky a rozhodnem sa ho používať, naplním tak jej najdôležitejšiu vnútornú potrebu a ona o mojej láske nemusí pochybovať.“

„Ak pre partnera robítie niečo, čo vám je nepríjemné, je to ešte väčším dôkazom vašej lásky.“

„Láska je voľba a každý z nás sa pre ňu môže rozhodnúť už dnes.“

Z pocitu byť milovaným rastie zároveň aj pocit istoty, sebavedomia a vedomia vlastnej hodnoty. Láska všetko nevyrieši, ale je plodnou pôdou pre riešenie iných problémov, tvorí základ a dodáva nám dostatok energie na to, aby sme mohli hľadať odpovede na to, čo nás ťaží. S láskou sa hľadajú odpovede ľahšie, ľahšie zo seba dávame to najlepšie, ľahšie sa spoznávame.

Prejavy lásky nemajú byť manipulatívne, ale vychádzať z vášho zámeru potešiť vášho partnera spôsobom, ktorému rozumie:

„Pokiaľ budete tvrdiť, že prežívate niečo, čo v skutočnosti neprežívate, bude to od vás pokrytecké. Ak ale svojmu partnerovi prejavíte lásku spôsobom, z ktorého bude mať potešenie len on sám, robíte to, lebo ho na základe svojho slobodného rozhodnutia potešiť chcete.“

Autor sa v knihe ešte venuje jazykom lásky a deťom, túto kapitolu spisovať nebudem. Ak vás tieto články zaujali, alebo naopak –  neviete sa z nich vysomáriť, vrele vám knihu odporúčam. Je písaná ľahkým a zrozumieteľným štýlom. V každej kapitole sú aj názorné príklady, ktoré niekedy povedia viac, ako popis okolo nich.

Ďakujem univerzu, že som sa dostala k Helke M. a že ma na túto knihu upozornila.

One thought on “Určenie vášho primárneho jazyka lásky

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s